Iedere leerling heeft recht op begeleiding. Leerlingen moeten immers in de middelbare schoolperiode veel keuzes maken. Die keuzes zijn niet altijd gemakkelijk. De school ondersteunt hen daarbij, samen met ouders/verzorgers.
Op het Willem van Oranje College is de leerlingbegeleiding opgedeeld in drie aspecten:
In het leren staat het leerproces van de leerling centraal. Hoe leert hij/zij? Waarom kunnen en moeten bepaalde vakken beter? Welke leerstrategie kan een leerling het beste inzetten bij het leren van leerstof? In de eerste klas leren we de leerlingen hun huiswerk plannen, een les leren en schematiseren, reflecteren en samenwerken. In een aantal coachlessen wordt hier tijd aan besteed. Een belangrijk hulpmiddel hierbij is een speciale agenda die alle leerlingen het eerste leerjaar moeten gebruiken.
Binnen dit onderdeel wordt de nadruk gelegd op de keuzes die leerlingen moeten maken voor een vervolgtraject op onze school of een vervolgtraject buiten het Willem. De leerlingen hebben allereerst te maken met een afdelingskeuze: mavo, havo, atheneum of gymnasium. Vervolgens de keuze tussen de leerwegen binnen de mavo of profielen binnen de Tweede Fase. Tot slot moet er een keuze worden gemaakt voor een vervolgopleiding of een beroep. Vanaf de eerste klas zijn we op een gestructureerde manier bezig om leerlingen te helpen met hun keuzes middels LOB (loopbaanoriëntatie en beroepsoriëntatie). Wanneer dit intern niet lukt, kan een extern bureau worden ingeschakeld.
Het gaat ons uiteraard ook om de zorg voor de individuele leerling: de sociaal-emotionele begeleiding. Wanneer een leerling niet goed functioneert, kan dat te maken hebben met persoonlijke problemen. Ook daar besteden we in de school aandacht aan. In de eerste klas wordt een school vragenlijst afgenomen. Deze vragenlijst geeft enig inzicht in het welbevinden, de motivatie en het zelfconcept van de leerling. De uitkomsten kunnen aanleiding zijn een leerling extra hulp te geven. In dit kader zijn er bijvoorbeeld trainingen op school die de leerling kunnen helpen om te leren omgaan met faalangst, of een training die de leerling helpt zich weerbaarder op te stellen.
Op onze school zetten we ons in voor een veilige, inclusieve en stimulerende leeromgeving waarin elke leerling zich optimaal kan ontwikkelen. We beschrijven hier hoe onze ondersteuningsstructuur is opgebouwd en welke vormen van ondersteuning wij bieden – van basisondersteuning voor alle leerlingen tot specialistische trajecten voor leerlingen met een intensieve ondersteuningsbehoefte.
Op de school is een intern ondersteuningsteam (IOT) dat bestaat uit de ondersteuningscoördinator, leerlingbegeleiders, interne en externe onderwijsondersteuners, (ortho)pedagogen en een autismespecialist. Soms worden leerlingen verwezen naar externe instanties als maatschappelijk werk, GGD en GGZ. Bij al deze aspecten nemen we samen met u als ouder onze verantwoordelijkheid. Binnen de school is er de mogelijkheid te spreken met maatschappelijk werk, de jeugdverpleegkundige en de leerplichtambtenaar.
Binnen de school is expertise te vinden op het gebied van de begeleiding van:
Daarnaast zijn er zowel in de school als buiten de school vertrouwenspersonen aangesteld om leerlingen te helpen.
Ondersteuningsroute binnen de school
Voor alle leerlingen geldt dat de mentorcoach (in overleg met de ondersteuningscoördinator) samen met leerling en ouders samenwerkt om voor alle leerlingen de juiste ondersteuning te bieden en te bepalen. Voor leerlingen die extra ondersteuning nodig hebben, wordt er samen met ouders, leerlingen, mentorcoach en ondersteuningscoördinator een ontwikkelingsperspectief (OPP) opgesteld, indien nodig. Hierbij worden voor elke leerling doelen opgesteld en bekeken wat er nodig is aan ondersteuning en wie er betrokken zijn in dit proces.
De basisondersteuning (ondersteuningsniveau 1) is bedoeld voor alle leerlingen. Deze bestaat uit algemene voorzieningen die bijdragen aan een positief leerklimaat en goede begeleiding. Voorbeelden hiervan zijn:
Soms heeft een leerling tijdelijk of op een beperkt vlak extra ondersteuning nodig. In dat geval zetten we in op lichte interventies en ondersteuningsvormen, zoals:
Wanneer deze ondersteuning onvoldoende blijkt, kunnen we ook structurele extra ondersteuning bieden. Deze is intensiever en vaak langduriger van aard. Voor deze extra ondersteuning wordt indien nodig een ontwikkelingsperspectiefplan (OPP) opgesteld, waarin we de doelen en aanpak vastleggen. Dit plan wordt in overleg met ouders en leerling besproken en geëvalueerd. De leerling kan zo gebruik maken van zijn ‘hoorrecht’.
Mogelijkheden van deze extra ondersteuning zijn onder andere:
Ondanks een uitgebreide ondersteuning gebeurt het soms dat een leerling vastloopt in het onderwijsleerproces. Als we te maken hebben met een leerling met complexe of meervoudige ondersteuningsbehoeften die wij niet meer kunnen bieden, dan wordt in overleg met het SV en externen gezocht naar een andere passendere onderwijsplek.
Klik hier voor uitgebreide informatie over het Schoolondersteuningsprofiel.
